Słowenia - przewodnik

Słowenia

Czy warto wybrać się na zwiedzanie Słowenii? Foto: flickr.com


Słowenia urzeka przez cały rok. Zimą kojarzy się z alpejskim szaleństwem, latem z ciepłymi wodami Adriatyku. To małe, europejskie państwo urzeknie każdego, zarówno miłośnika natury, jak i osoby lubiące historię i kameralne zakątki.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
Lublana

INFORMACJE OGÓLNE

SŁOWENIA (Republika Słowenii)

Populacja

ok. 2 mln

Stolica

Lublana

Strefa czasowa

UTC/GMT + 2 godz. Lato
UTC/GMT + 1 godz. Zima
(12:00 w Warszawie = 12:00 w Słowenii)

Waluta

Euro
1 EUR = 4,45 PLN
(05.07.2016)

Język

słoweński

Główne miasta

Lublana, Maribor, Celje, Kranj, Valenje, Koper, Novo Mesto, Ptuj, Trbovlje, Kamnik, Jesenice, Nova Gorica

INFORMACJE PRAKTYCZNE

praktyczne informacje o Słowenii

W Słowenii występują aż trzy strefy klimatyczne. Foto: flickr.com


- Słowenia należy do Unii Europejskiej, do kraju możemy wjechać posiadając ważny paszport lub dowód osobisty i przebywać na terenie kraju do 90-ciu dni od daty wjazdu
- w Słowenii występuje obowiązek meldunkowy. Formalności załatwiają ośrodki w których będziemy nocować. Jeżeli nie będziemy korzystać z hoteli, hosteli czy pensjonatów, wymagane jest zgłoszenie pobytu w komisariacie policji
- w niedzielę większość sklepów i placówek jest pozamykana
- język polski jest dość mocno podobny do języka słoweńskiego, Polacy i Słoweńcy nie powinni mieć wielkich trudności z porozumieniem się
- studenci mogą liczyć na zniżki w niektórych jadłodalniach, gdzie rząd dofinansowuje posiłki

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

transport w Słowenii

Podróż autobusem po Słowenii nie należy do najtańszych. Foto: flickr.com


Słowenia jest bardzo małym krajem, dzięki czemu odległości między miastami i wszystkimi atrakcjami kraju nie są wysokie. W większość miejsc dojedziemy bez problemu pociągiem i autokarem. Nie ma lotów wewnątrz Słowenii.

                    Loty

loty wewnątrz Słowenii

W Słowenii znajduje się jeden główny port lotniczy. Foto: flickr.com


Słowenia jest bardzo małym krajem, przez co nie ma żadnych lotów między miastami wewnątrz Słowenii.

Warto jednak dodać, że Słowenia posiada narodowe linie lotnicze - Adria Airways (www.adria.si). Jedna z jej tras to m.in. Warszawa - Lublana. Cena zaczyna się od 139 EUR.

                    Drogi

stan dróg w Słowenii

Jadąc do Słowenii pamiętajmy o winietach! Foto: flickr.com


Polskie prawo jazdy jest uznawane w Słowenii. Zielona karta nie jest wymagana. Podobnie jak w Polsce, światła mijania należy mieć włączone przez cały rok. W okresie 15 listopad - 15 marzec opony zimowe obowiązkowe.

Autostrady i drogi ekspresowe płatne, chcąc poruszać się po Słowenii drogami ekspresowymi i autostradami, musimy wykupić (stacje benzynowe, kioski, przygraniczne placówki) winietę. Cennik oraz szczegółowe informacje na stronie firmy zarządzającej systemem wizowym i autostradowym: www.dars.si. Dostępne winiety tygodniowe, miesięczne, półroczne i roczne. Przykładowe ceny dla winiety tygodniowej w Słowenii: 7,5 EUR (kategoria 1 - jednoślady), 15 EUR (2A - standardowe auta, z wysokością ponad przednią osią niższą niż 1,3m, ważącą poniżej 3,5t wagi) i 30 EUR (2B - duże samochody mierzące ponad 1,3m, poniżej 3,5t wagi). Winieta miesięczna: 30 EUR (2A) i 60 EUR (2B). Na płatnych drogach jest umieszczona infrastruktura (bramki) do obsługiwania opłat. Mogą jednak korzystać z niej wyłącznie kierowcy tirów i autobusów.

Cena paliwa nieznacznie wyższa od cen w Polsce, w chwili pisania tego artykułu, cena benzyny w Słowenii wynosiła 1,22 EUR (E95) i 1,10 EUR (diesel).

Zaleca się podróżować zgodnie z przepisami prawa. W przypadku popełnienia wykroczenia i otrzymania mandatu przez policję, kierowca ma obowiązek natychmiastowej opłaty mandatu. Jeżeli nei ma gotówki, służby mogą w świetle prawa zatrzymać dokumenty, a nawet i samochód, aby uniemożliwić kierowcy wyjazd z Słowenii bez opłacenia mandatu.

                    Pociągi

kolej w Słowenii

Bilety kolejowe w Słowenii są stosunkowo niedrogie. Foto: flickr.com


Kolej w Słowenii jest tanim i szybkim sposobem na podróżowanie. Narodowym przewoźnikiem są Slovenske železnice (www.slo-zeleznice.si). Stan kolei podobny do kolei polskich, a część taboru to identyczne pociągi jak te poruszające się u nas w kraju.

KOLEJ W SŁOWENII - TRASY I CENY
Trasa: Dystans Długość jazdy II klasa
Lublana - Maribor 156 km 2:16h

9,56 EUR

Lublana - Celje 89 km 1:30h 6,99 EUR
Lublana - Krajn 29 km 0:35h 2,58 EUR
Lublana - Koper 153 km 2:35h 11,36 EUR
(76 PLN)
Lublana - Novo Mesto 75 km 1:30h 6,59 EUR
Lublana - Nova Gorica 153 km 3h 9,56 EUR
Maribor - Celje 67 km 1h 5,80 EUR
( PLN)

Istnieje rozbudowana sieć połączeń międzynarodowych ze stacji w Lublanie. Słoweńskie linie oferują ciekawe zniżki - jeżeli podróżujemy w 6 albo więcej osób, na bilety przysługuje nam 30% zniżki. 30% zniżki obowiązuje również dla wszystkich w weekendy. Pełna lista zniżek dostępna na stronie: http://www.slo-zeleznice.si/en/passenger-transport/tickets-and-discounts/tickets-and-discounts.

                    Autokary / autobusy

busy i autokary w Słowenii
Autobusy są o wiele droższe od pociągów. Foto: flickr.com

Podróżowanie autokarem po Słowenii zaleca się właściwie tylko w przypadku, jeżeli do miejsca, do którego chcemy jechać, nie kursują pociągi (jednym z takich miejsc jest np. Piran). Najlepszym źródłem informacji są strony internetowe dworców autokarowych, z czego strona dworca głównego w Lublanie (www.ap-ljubljana.si) jest w języku angielskim i posiada dużo informacji.

Czas trwania przejazdów jest zbliżony do przejazdu koleją i jest zazwyczaj minimalnie droższy.

Przykładowi przewoźnicy to Avrigo d.d, Izletnik Celje d.d, AP Murska Sobota d.d (www.apms.si) czy Veolia Transport (www.arriva.si).

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Słowenii

Słowenia jest wielkości województwa podlaskiego. Foto: flickr.com


- dzięki swojemu położeniu i górskiej rzeźbie terenu, na Słowenii są aż trzy strefy klimatyczne - śródziemnomorska (zachodnia, nadmorska część) oraz podzwrotnikowa i umiarkowana (reszta kraju)
- Słowenia jest bardzo małym krajem, jej powierzchnia (20000m2) równia się powierzchni województwa podlaskiego

-
jednym z głównych, narodowych projektów Słowenii jest wybudowanie do 2023 roku sztucznej wyspy (w kształcie delfina), która powiększy skromne wybrzeże kraju, liczące obecnie niecałe 50km2
- niecałe 100km na północ od Lublany znajduje się dolina Planica gdzie położona jest Letalnica, druga największa na świecie, mamucia skocznia narciarska

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony dotyczące Słowenii

Słowenia - przydatne strony. Foto: flickr.com


www.slovenia.info - oficjalna, turystyczna strona Słowenii

www.adria.si – strona internetowa słoweńskiej linii lotniczej Adria

www.ap-ljubljana.si  – strona internetowa z rozkładem jazdy autokarów w Słowenii

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016


comments powered by Disqus
Tagi: Słowenia  

REKLAMA

Nasz kanał na YouTube


Facebook

 

REKLAMA
Booking.com

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2017 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ